top of page

O pierwszym człowieku w kosmosie i bohaterze XXw.

 

Jurij Gagarin urodził się 9 marca 1934 we wsi Kłuszyno koło Gżacka w obwodzie smoleńskim. Jego ojciec był stolarzem a matka pracowała fizycznie jako dojarka w kołchozie. Jurij po ukończeniu 15 roku życia rzucił szkołę średnią, żeby "nauczyć się jakiegoś fachu”. Został przyjęty do szkoły zawodowej przy zakładach metalowych (fabryka maszyn rolniczych) w Lubiercach. W 1951 roku rozpoczął naukę w Szkole Technicznej w Saratowie. Następnie w 1954 roku wstąpił do aeroklubu i rozpoczął naukę pilotażu. W sierpniu 1955 roku ukończył kurs z najwyższą oceną i rozpoczął naukę w Wojskowej Szkole Lotniczej w Orenburgu. Tam poznał Walentinę Goriaczewą, z którą się ożenił i miał dwójkę dzieci.

 

Pod koniec lat 50. XX w. był pilotem MiG-ów w 769 pułku lotnictwa myśliwskiego w Luostari w obwodzie murmańskim.

W styczniu 1960 roku został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy a grupa kandydatów do pierwszego lotu w kosmos została potem zmniejszona do sześciu. 10 kwietnia 1961 roku Komisja Państwowa zdecydowała, że to właśnie on będzie pierwszym człowiekiem, który poleci na orbitę okołoziemską.

 

Pierwszy lot  w  kosmos odbył się 12 kwietnia 1961r.

 

Od 1 września 1961r. do 2 marca 1968r. był studentem Akademii Technicznej Lotnictwa im. N.J. Żukowskiego w Moskwie, a w 1963r. został mianowany zastepca dyrektora szkolenia kosmonautów.

 

W czasie lotu orbitalnego został awansowany do stopnia majora. A potem kolejno 12 lipca 1962 r. na podpułkownika, a 6 listopada 1963r. na pułkownika. Po locie w misji Wostok 1 Nikita Chruszczow odznaczył go Orderem Lenina.

 

Pod koniec lat 60. władze ZSRR planowały, aby Jurij Gagarin był także pierwszym człowiekiem, który wyląduje na Księżycu. Po śmierci Komarowa władze ZSRR, nie chcąc stracić wielkiej gwiazdy, postanowiły trzymać Gagarina jak najdalej od kosmosu, dlatego został on wykluczony z wszystkich lotów kosmicznych. Chciały wykorzystać popularność kosmonauty i dać mu wysokie stanowisko polityczne.

 

27 marca 1968 Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI 21 km od miasta Kirżacz.

Przyczyny katastrofy przez długi czas nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. 

Jurij Gagarin został uroczyście pochowany na Cmentarzu przy Murze Kremlowskim.

Wostok 1 – pierwsza załogowa misja statku kosmicznego typu Wostok. Misja  miała miejsce 12 kwietnia 1961 roku. O godzinie 6:07, Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w pierwszym locie człowieka w przestrzeni kosmicznej. Przebywał w niej 108 minut. Lot Wostoka 1 był kierowany całkowicie z Ziemi, ponieważ nie wiedziano jak zachowa się organizm kosmonauty w przestrzeni kosmicznej. Przyrządy kontrolne były zablokowane, a kod odblokowujący umieszczono w zalakowanej kopercie.
 

Lot nie przebiegał bez zakłóceń. Nastąpiła awaria silnika hamującego TDU-1, w wyniku której nastąpił wyciek utleniacza, co spowodowało 10-minutową rotację statku. Zaś po wyhamowaniu statku i próbie odłączenia kapsuły powrotnej od reszty statku, okazało się, że pozostają one nadal połączone bliżej nieokreślonym przewodem. Dopiero po wejściu w atmosferę przewód uległ spaleniu, powodując odłączenie się członu napędowego i normalne, bezpieczne, wykonanie deorbitacji kapsuły. Statek bezpiecznie powrócił na Ziemię. Gagarin został katapultowany z kapsuły powrotnej przed jej lądowaniem. Kapsuła dotknęła ziemi o 7:47 GMT. Gagarin, 8 minut później.

Władze ZSRR przez wiele lat zaprzeczały katapultowaniu Gagarina, bowiem powrót kosmonauty wraz ze statkiem był warunkiem koniecznym do uznania rekordów (prędkości, wysokości i długości lotu) osiągniętych podczas misji przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

 

 Co ciekawe, jeszcze przed startem kosmonauty przygotowano trzy wersje komunikatów prasowych, jeden mówiący o sukcesie, drugi o awarii statku i niepowodzeniu misji, a trzeci o śmierci kosmonauty.

to About
to Work
to Services

    Biografia    

    Wostok 1   

    Zdjęcia    

bottom of page